Logo: Fonmed
 • Baner: Wilk
 • Baner: Baner 1
 • Baner: Best Sound
 • Baner: AudioService_starszy_mężczyzna
 • Baner: Siemens - ucho
 • Baner: ePen Pro Pocket
 • Baner: 	AudioService_aparat_1
 • Baner: AudioService_lekarz
 • Baner: AudioService_Ojciec_i_Syn
 • Baner: AudioService_aparat_2

Jesteś tutaj: Strona głównaSzumy uszne

Szumy uszne

Szumy uszne - maskery

Co to są szumy uszne?

Piski, dzwonki, pukanie, dudnienie, gwizdy, szelesty... czyli szumy uszne powstają w drodze słuchowej bez zewnętrznego pobudzenia akustycznego. Szumy o charakterze subiektywnym są słyszalne tylko przez osobę, której dotyczą i nikt z zewnątrz nie jest w stanie usłyszeć tych dźwięków. Mogą one być odczuwane w głowie, w jednym uchu lub w obu uszach. Mogą istnieć okresowo lub stale.
Często nasilają się w sytuacjach zdenerwowania, przemęczenia, przy zmianach ciśnienia atmosferycznego, czasami po zmianie pozycji ciała lub po przebywaniu w dużym hałasie. Prawie każdy doświadcza okresowego "dzwonienia" w uszach. Szczególnie często zjawisko to występuje w ciszy. Istnieje nawet powiedzenie: "cisza, że aż w uszach dzwoni". Takie chwilowe, przemijające dźwięki zazwyczaj nam nie dokuczają. Dopiero, gdy zaczynają utrzymywać się dłużej i stają się intensywne, mogą budzić niepokój. Badania przeprowadzone przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu udowodniły, że subiektywne szumy uszne trwające dłużej niż 5 minut odczuwa już ponad 20% dorosłych Polaków. Stałe szumy uszne zgłasza około 5% populacji. Podobne badania przeprowadzone w USA, Anglii i Niemczech wskazują na równie częste występowanie tego zjawiska w tych krajach. Innym, aczkolwiek o wiele rzadszym rodzajem szumów usznych są obiektywne szumy uszne, czyli takie, które można wysłuchać w bezpośrednim sąsiedztwie osoby dotkniętej tego typu dolegliwościami. W języku angielskim noszą one nazwę somatosounds, czyli dźwięków ciała. Mogą je powodować rytmiczne drgania mięśni śródusznych i podniebienia, czy też efekty akustyczne spowodowane przepływem krwi przez zmienione połączenia naczyniowe w obrębie głowy i szyi. Tego rodzaju szumy uszne można leczyć usuwając ich przyczynę.
 

Szumy uszne a niedosłuch.

Ponad 60% pacjentów z różnymi rodzajami niedosłuchu odczuwa szumy uszne. To samo uszkodzenie może być przyczyną zarówno ubytku słuchu, jak i szumu usznego. Ilość pacjentów cierpiących na szumy uszne i niedosłuch zwiększa się wraz z wiekiem, co oznacza, że zmiany zwyrodnieniowe i starcze w układzie słuchowym są przyczyną tych dolegliwości. Szum uszny nie ma wpływu na stan słuchu, nie wywołuje ani jego pogorszenia, ani poprawy.
 
Pierwsze i najważniejsze zadanie dla kogoś, kto odczuwa szumy uszne (ale tylko jeśli jednorazowo trwają one dłużej niż 5 minut), brzmi: Poznaj przyczynę swoich szumów. Dowiedz się, gdzie leży hipotetyczne miejsce ich powstawania.
 
Maskery szumów usznych, które mamy w swojej ofercie, mogą być stosowane zarówno w przypadku posiadania niedosłuchu połączonego z dolegliwościami szumów usznych jak i w przypadku kiedy nie występuje niedosłuch a pacjent cierpi tylko i wyłącznie na szumy uszne, które stają się nie do zniesienia i powodują bardzo duży dyskomfort życia.

Szumy uszne - tinnitus

Około 25% populacji krajów uprzemysłowionych doświadczyło szumów usznych przynajmniej raz w życiu, 10 – 20% odczuwa je stale. Na obecną chwilę nie zostało jeszcze odkryte w pełni skuteczne lekarstwo radzące sobie z szumami, jednak istnieją już efektywne metody, dzięki którym odnieść można ulgę i komfort.

Czym są szumy uszne?

Tinnitus oznacza szumy uszne. Słowo to pochodzi z łacińskiego “tinnire” (dzwonić), i definiowane jest jako słyszenie dźwięków, które nie posiadają źródła zewnętrznego. Większość ludzi cierpiących na nie, opisuje je właśnie jako dzwonienie, piszczenie czy brzęczenie. Dokuczliwość szumów może posiadać dużą rozpiętość: od mało dokuczliwych, niemal niezauważalnych na co dzień, po bardzo dokuczliwe, którym towarzyszą również bóle głowy. Pojawienie się szumów usznych oznacza każdorazowo nieprawidłowe funkcjonowanie
 
 • Baner: Audio ServiceAudio Service
 • Baner: PhonakPhonak
 • Baner: SiemensSiemens
 • Baner: StarkeyStarkey