Aparaty słuchowe

Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści czekają na Twoje pytania.

68 320 27 82

ul. Sikorskiego 6, Zielona Góra

----
76 835 05 01

ul. Kościuszki 15 A, Głogów

----
68 356 15 51

Ul. Wojska Polskiego, Nowa Sól

Sikorskiego 6, Zielona Góra

tel.: 68 320 27 82

Kościuszki 15 F, Głogów

tel.: 76 835 05 01

Wojska Polskiego 43, Nowa Sól

tel.: 68 356 15 51

Infekcje górnych dróg oddechowych a noszenie aparatu słuchowego

Sezon na przeziębienia, grypę i infekcje wirusowe sprawia, że osoby noszące aparaty słuchowe mogą doświadczać pewnych problemów związanych z ich codziennym użytkowaniem.
Jak infekcje górnych dróg oddechowych wpływają na osoby z aparatami słuchowymi i co warto zrobić, aby zadbać o komfort i zdrowie w czasie choroby?
Oto kilka kluczowych informacji i porad.

Jak infekcje górnych dróg oddechowych wpływają na słuch?

Infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok, mogą prowadzić do licznych objawów wpływających na komfort słyszenia, nawet u osób zdrowych. Noszący aparaty słuchowe mogą odczuwać dodatkowe trudności, gdyż infekcja może:

  • Pogorszyć drożność trąbki Eustachiusza – infekcje dróg oddechowych często powodują zatory w trąbce Eustachiusza, co prowadzi do uczucia zatkania uszu, zmniejszenia słyszalności dźwięków, a nawet bólu. Dla osób z aparatami słuchowymi oznacza to trudności w odbiorze i jakości dźwięku.
  • Wywoływać nadmiar wydzieliny – katar, a także wydzielina z zatok, może przedostać się do ucha środkowego, co skutkuje stanem zapalnym i może prowadzić do tymczasowego osłabienia słuchu.
    Utrudnia to prawidłowe działanie aparatów słuchowych, zwłaszcza tych wewnątrzusznych, które są bardziej narażone na kontakt z wilgocią i wydzieliną.
  • Powodować ból i nadwrażliwość – stan zapalny dróg oddechowych może prowadzić do nadwrażliwości i bólu w okolicach ucha, przez co noszenie aparatu słuchowego staje się mniej komfortowe, a czasem wręcz bolesne.

Jak dbać o aparat słuchowy podczas infekcji?

Aby zapewnić sobie jak najlepszy komfort podczas noszenia aparatu słuchowego, szczególnie w trakcie infekcji, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Regularne czyszczenie aparatu – podczas infekcji drobnoustroje mogą łatwo osadzać się na powierzchni aparatu słuchowego.
    Regularne czyszczenie (zgodne z instrukcją producenta) pozwoli zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów oraz poprawia higienę.
    Warto stosować specjalne chusteczki dezynfekujące lub skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących.
  • Używanie osuszaczy do aparatów słuchowych – wilgoć powstała w wyniku infekcji, np. nadmiernego pocenia się, kichania, czy kataru,
    może negatywnie wpływać na elektronikę aparatu. Osuszacz pomaga utrzymać aparat suchy i wydłuża jego żywotność.
  • Unikanie nadmiernego wkładania i wyjmowania aparatu – częste manipulowanie aparatem w trakcie infekcji może powodować dodatkowe podrażnienia
    i wprowadzać drobnoustroje do ucha. Zaleca się, aby zakładać i zdejmować aparat jedynie wtedy, gdy jest to konieczne.
  • Zwracanie uwagi na higienę rąk – infekcja może nasilać się poprzez dotykanie nosa i uszu, dlatego częste mycie rąk jest kluczowe.
    Pomoże to uniknąć wprowadzenia bakterii do aparatu słuchowego, co może zwiększyć ryzyko infekcji ucha.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

W trakcie infekcji górnych dróg oddechowych może dojść do różnych powikłań związanych ze słuchem.
Warto zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy:

  • ból ucha lub uczucie pełności, które nie ustępuje po infekcji,
  • nagłe pogorszenie słuchu,
  • wyciek z ucha,
  • nieustające uczucie zatkanych uszu.

Wsparcie od Protetyków Słuchu

Podczas infekcji warto pozostawać w kontakcie ze swoim protetykiem, który może doradzić odpowiednie kroki i wskazać najlepsze praktyki w dbaniu o aparat słuchowy.
Warto także wykonywać regularne badania słuchu, które pozwolą ocenić jego stan i reagować na wszelkie zmiany.

Infekcje górnych dróg oddechowych mogą wpływać na komfort noszenia aparatów słuchowych i jakość słyszenia.
Dbanie o higienę aparatu, korzystanie z osuszaczy oraz odpowiednia higiena rąk i uszu mogą zminimalizować negatywne skutki infekcji.

Pamiętajmy, że słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego w razie problemów warto szukać wsparcia specjalistów.