Badania słuchu nie wymagają dodatkowych skierowań ani nie musisz się specjalnie przygotowywać, ponieważ są badaniami nieinwazyjnymi, są bezbolesne i zazwyczaj krótkie.
Na wizytę zabierz ze sobą wcześniejsze wyniki badań słuchu. Jeśli nie masz, to nic nie szkodzi, nasz protetyk na miejscu oceni Twój stan słyszenia.
Należy jednak mieć na uwadze, iż na czas badania audiometrycznego będziesz zamknięty w dźwiękochłonnej kabinie.
Audiometria impedancyjna jest badaniem obiektywnym, niekoniecznie wymagającym współpracy ze strony badanego, zaś w trakcie audiometrii tonalnej będziecie musieli w adekwatny sposób zareagować na prezentowane bodźce (poprzez przyciśnięcie przycisku ewentualnie podniesienie ręki).
Dlatego by z badania był maksymalny użytek, staraj się zadbać o właściwe podejście:
- Nastaw się pozytywnie.
Badanie nie jest testem, w którym trzeba jak najlepiej wypaść.
Przystąpmy do niego bez stresu i zbędnych emocji.
Jakikolwiek będzie rezultat – pierwszy krok zrobiony, ażeby sobie pomóc. - Odpocznij przed badaniem.
Człowiek wyspany lepiej słyszy i ma lepszą koncentrację.
W dzień poprzedzający badanie warto też wystrzegać się hałaśliwego otoczenia. - Przyjdź z bliską osobą.
Zwiększy to komfort, poczucie bezpieczeństwa, a druga osoba pomoże w udzielaniu informacji o stanie narządu słuchu, jak i podjęciu stosownych decyzji. - Zaufaj nam, a dołożymy wszystkich starań, abyście czuli się dobrze.
Specjalista dostosuje tempo badania do indywidualnych potrzeb, rozumie ograniczeń i problemów z pamięcią lub bystrością reagowania.
Przed badaniem protetyk najpierw zbada Twoje uszy otoskopem, którego używa się do oglądania struktur ucha zewnętrznego, przewodu słuchowego oraz oceny błony bębenkowej.
Zdarza się, że pacjenci przed spotkaniem nadmiernie czyszczą uszy.
Przed wizytą nie trzeba drobiazgowo czyścić uszu.
Szczególnie nie patyczkami higienicznymi.
Nadmierne czyszczenie uszu może podrażnić przewód słuchowy, co w rezultacie wpływać będzie na to, że zwiększy się Twoja wrażliwość uszu podczas badania.
Po badaniu w gabinecie audioprotetycznym omówimy wyniki Twojego audiogramu i/lub tympanogramu, wskażemy dalszą drogę postępowania, a także na koniec wizyty odbierzesz wynik badania w formie wydruku.